עוסק מורשה

גלול מטה

עוסק מורשה

עוסק מורשה - הגדרה


"עוסק" זהו בעצם עסק עצמאי פרטי אשר אינו רשום כחברה בע"מ אלא מדווח ברשויות המס כעסק פרטי על שם בעל העסק. מספר העוסק הינו בדרך כלל מספר הזהות של בעל העסק ובדרך כלל זה יהיה גם מספר התיק במס הכנסה.

גולשים שהגיעו לעמוד זה התעניינו גם בשירות של ייעוץ מס

 

כאשר מדובר בעסק קטן שמחזור הכנסותיו השנתי נמוך מ-100 א'₪ (הסכום המדויק מתעדכן משנה לשנה, ב-2018 הסף הוא עד כ-99 א'₪) יכול בעל העסק להירשם כ"עוסק פטור". מעל להכנסות בהיקף שנתי זה נקרא העסק "עוסק מורשה".

 

יצוין כי חלק מבעלי המקצועות החופשיים נדרשים ע"פ חוק להירשם כעוסק מורשה ללא קשר לגובה הכנסותיהם, למשל: עורכי דין, מתווכים, רופאים ועוד. מכאן, עוסק מורשה הוא סוג עסק עצמאי המדווח לרשויות והמוגדר ע"פ מחזור המכירות וכן ע"פ ענף הפעילות העסקי.

הדיווח הנדרש מעוסק מורשה


עוסק מורשה רשאי להנפיק ללקוחותיו חשבוניות מס כולל מע"מ בשיעור הקבוע בחוק (17% נכון ל-2018). באופן זה יכול העוסק המורשה לדווח גם על הוצאותיו למע"מ ולקזז מהמס המוסף על עסקאותיו ("מס עסקאות") שעליו להעביר למע"מ את המס המוסף אותו שילם ("מס תשומות") ולשלם רק על ההפרש, ככל שישנו.

 

עוסק מורשה נדרש לדווח רשויות המס (מע"מ, ביטוח לאומי ומס הכנסה) באופן דו חודשי, זאת בשונה מעוסק פטור (כפי שהוגדר לעיל) שמדווח רק אחת לשנה.

מה בין עוסק מורשה לבין חברה בע"מ?


ההבדל המרכזי בין רישום עסק כעוסק או כחברה הינו מהיבט הפרדת העסק מהבעלים. עוסק הינו עצמאי מדווח, אין הבדל בינו לבין העסק, מבחינת מיסוי, נשיאה באחריות משפטית וכדומה. חברה בע"מ היא תאגיד בפני עצמו, ישות משפטית נפרדת וקיים "מסך" של הפרדה בינה לבין הבעלים. בע"מ = בערבון מוגבל, כשהדגש הוא על ה"מוגבל". יש הגבלה, הפרדה בין הבעלים לעסק הגורם כי למשל חברה תמוסה במס חברות ולא ע"פ מדרגת המס השולי של הבעלים , חובות החברה אינם חובות ישירים של הבעלים ואי אפשר לתבוע אותו בגינם (אלא אם כן הוא ערב באופן אישי לחובות אלה) וכן הלאה.


בקיצור - מיהו עוסק מורשה?

  1. כל עצמאי בעל עסק הרשום ומדווח לרשויות המס.
  2. כשאר פותחים עסק במע"מ מקבלים מספר עוסק מורשה - לרוב מספר הת"ז, המשמש גם במס הכנסה. העוסק גובה מע"מ כחוק על כל הכנסה ומעבירה למע"מ תוך קיזוז מע"מ ששילם על הוצאותיו ועל תשלומים לספקים.
  3. עוסק מורשה מנפיק חשבוניות מס ומדווח לכל הפחות פעם בחודשיים למע"מ ופעם בשנה למס הכנסה.
  4. הכנסות עוסק מורשה חייבות במס השולי של העוסק, ע"פ המדרגות בפקודת מס הכנסה. מהכנסות העוסק ניתן לקזז רק הוצאות עסקיות ולא פרטיות.
  5. עוסק מורשה נושא באחריות אישית לכל ההתחייבויות שבעסק ומכאן שרמת החשיפה הינה לא מבוטלת.

בתהליך הקמת עסק פרטי ראוי לתת את הדעת על סוגיית דיווח העסק ברשויות ולבחור את הדרך הנכונה - רישום כעוסק פטור, עוסק מורשה או כחברה בע"מ ולהתייעץ עם גורם מקצועי המכיר את הנושא לעומק. כאמור לעיל, השלכות הבחירה הינן משמעותיות.

בחזרה לעמוד הבית לחצו כאן

גלול מטה
לתיאום פגישה, חייגו 03-9170175 או מלאו את הפרטים וניצור איתכם קשר בהקדם